Cik efektīvi ir dezinfekcijas līdzekļi cīņā ar Korona vīrusa mutācijām?SARS-CoV-2 mutācijas var ietekmēt vakcinācijas laikā radušos antivielu efektivitāti. Atbild Dr. Schumacher medicīnas zinātnes grupas vadītājs Dr. Elmārs Hjorts (Dr. Elmar Hjorth).

SARS-CoV-2 mutācijas. Eksperti runā par satraucošiem jaunā Korona vīrusa variantiem. Kas tieši uztrauc ekspertus?

Izmaiņas vīrusā galvenokārt notiek tā dēvētajā Spike-proteīnā. Tie ir robainie vai smailie virsmas proteīni. Spike-proteīns ļauj vīrusam iekļūt saimnieka šūnās. Piemēram, Lielbritānijas mutācijas gadījumā B.1.1.7. rindā uz Spike-proteīna un genomā tika atrasts neparasti liels skaits mutāciju. Mutācijas ietekmē vīrusa īpašības: vīrusa variants var labāk saistīties ar šūnām, infekcijai pietiek ar mazākām infekcijas devām un vīrusu slodze elpošanas traktā ir lielāka nekā sākotnējā variantā. Kopumā šīs izmaiņas rada lielāku jauno variantu izplatīšanās iespēju.

Spike-proteīnu mutācijas varētu samazināt vaksinācijas laikā radušos antivielu efektivitāti. Vai pastāv risks, ka dezinfekcijas līdzekļi arī būs mazāk efektīvi?

Lai dezinfekcijas līdzekļi darbotos droši, ir jāievēro noteiktas pamatprasības. Tas ietver, piemēram, pārbaudītas procedūras, piemēram, saskaņā ar Eiropas Standartiem, vai, Vācijā, izmantojot VAH rekomendācijas. Turklāt vienmēr jāievēro ražotāja noteiktās koncentrācijas un iedarbības laiki. Dezinfekcijas līdzekļa mehānisms ir iznīcināt lipīdu apvalku, šajā gadījumā vīrusu. Pēc tam molekulas iekļūst vīrusa šūnu vielā un iznīcina tās iekšējo struktūru. Notiek process, ko sauc par denaturāciju, un tas izjauc vīrusa bioloģisko funkciju. Spike-proteīni ir daļa no membrānas. Pat mainoties Spike-proteīniem un ģenētiskam sastāvam, membrāna joprojām ir neaizsargāta pret ķīmiskiem dezinfekcijas līdzekļiem. Mēs jau gadiem ilgi to zinām saistībā ar A gripas vīrusiem, kas ļoti viegli mutē. Šī parādība neietekmē dezinfekcijas panākumus. Tāpēc produkti ar pierādītu ierobežotu virucīdo efektivitāti joprojām ir ticami efektīvi pat pret jaunajiem SARS-CoV-2 variantiem.

Palielināta elpceļu slodze var izraisīt paaugstinātu izplatību inficēto cilvēku tuvumā. Vai dezinfekcijas un higiēnas pasākumi veselības un aprūpes iestādēs jāpielāgo šim riskam?

Patlaban vēl nav veikti konkrēti pētījumi, tomēr var pieņemt, ka COVID-19 pacientiem, ar mutācijas variantu, vidē ir lielāka vīrusu slodze. Piesārņojums var notikt arī noteiktā attāluma no pacienta gultas. Saskaņā ar pētījumiem, atšķirībā no sākotnējā varianta, gaisā paraugi ar SARS-CoV-2 tika atrasti 2 un 4,8m attālumā no pacientiem. Pagājušā gada vidū Pasaules Veselības Organizācija (PVO) ieteica biežāk tīrīt un dezinficēt virsmas telpās, kas saistītas ar aizdomām vai pierādītu COVID-19 pacientu aprūpi. Ieteikumā norādīts biežums līdz trim reizēm dienā. Es domāju, ka ir jēga, ka klīnikas un aprūpes iestādes pārskata savus virsmas dezinfekcijas pasākumus uz mutāciju fona un, ja nepieciešams, pielāgo dezinfekcijas un higiēnas plānus jaunajiem riskiem.

Dr. Elmārs Hjorts (Dr. Elmar Horth), dipl. ķīmiķis, vada Medicīnas zinātnes nodaļu uzņēmumā Dr. Schumacher GmbH, Mālsfeldē. Pašlaik viņš intensīvi strādā pie dezinfekcijas līdzekļu efektivitātes paziņojumu specifikācijas, izmantojot jaunās testa metodes. Īpaša uzmanība tiek pievērsta virsmu un roku dezinfekcijas līdzekļu efektivitātei.


Avots: Corona - Mutationen: Wie wirksam ist Desinfektion?