Bakteriālās bioplēves veselības aprūpes iestādēs


Sadarbībā ar medicīnas biotehnoloģiju uzņēmumu OneLife (OneLife SA - 15, avenue Albert Einstein - 1348 Louvain-la-Neuve, Beļģija) bija iespēja piedalīties seminārā par bioplēves esamību un tās likvidēšanas iespējām veselības aprūpes iestādēs.

Dabā aptuveni 90-99% no baktērijām dzīvo bioplēvē. Bioplēve ir mikrobu kolonija, ko veido dažādas baktēriju sugas un/ vai raugi un pelējumi, kas aug uz virsmām. Bioplēves ir visuresošas un visbiežāk attīstās uz medicīnas ierīcēm. Ja mazgāšanas līdzekļa iedarbība nav pietiekoši efektīva pret bioplēves polimēra matricu, tā var izturēt pat augsta līmeņa dezinfekcijas procesu.

Bioplēves polimēru matricas uzdevumus ir:

  • bioplēves kohēzija
  • mikroorganismu aizsardzība
  • ūdens un barības vielu uzturēša

Bioplēves izveides fāzes


Vissvarīgākais apstrādes procesa solis ir VIRSMU TĪRĪŠANA. Ir jānodrošina virsmu padziļināta tīrīšana pirms dezinfekcijas līdzekļa izmantošanas, jo ir pierādīts, ka tiem ir ierobežota iedarbība uz bioplēvi. Nav iespējams panākt efektīvu dezinfekciju vai pat sterilizāciju, ja virsmas pirms tam ir nepareizi/ nekorekti apstrādātas.

Pateicoties medicīnas biotehnoloģiju uzņēmuma OneLife izstrādātajai un patentētajai bioplēves noteikšanas tehnoloģijai, bija iespējams pārliecināties par bioplēves esamību uz medicīnas ierīcēm, kā arī izmēģināt patentēto risinājumu bioplēves noņemšanā.


Bakteriālā bioplēve ir rezultāts evolūcijai, kas dod priekšroku noturību veicinošiem dzīvesveidiem, kas aizsargā pret īpaši nelabvēlīgiem vides apstākļiem. Bioplēves kolonizē vidi slimnīcās, uz inertām virsmām, ūdens sadales sistēmās un uz medicīnas ierīcēm. To klātbūtne dažreiz ļauj patogēniem mikroorganismiem dzīvot uz virsmām ļoti ilgu laiku, tādā veidā veidojot rezervuārus. Tādēļ ļoti svarīgi ir novērst to veidošanos uz apstrādājamajām virsmām.


Paldies visiem par piedalīšanos un atsaucību!


Izmantotie avoti:

HYGIENES - 2015 - Volume XXIII - no3 (109-116. lpp)