Virsmu dezinfekcija


Vai virsmas dezinfekcijas līdzekļiem, ko izmanto COVID-19 iznīcināšanai, ir jāsatur noteiktas aktīvo sastāvdaļu koncentrācijas?

Nē, lai iedarbotos uz apvalkotiem vīrusiem kā piemēram SARS-CoV-2, pietiek, ja izmanto dezinfekcijas līdzekļus ar pierādītu "ierobežotu virucīdu iedarbību". Pierādījumi, kas balstīti uz pārbaužu metodēm saskaņā ar Vācijas vīrusu slimību kontroles asociāciju (DVV) vai EN14476 vai EN16777 pierāda, ka šie virsmu dezinfekcijas līdzekļi standarta apstākļos samazina vīrusu daudzumu vismaz par 4 log-10 vienībām. Tas nozīmē, ka no 1 miljona vīrusu daļiņu paliek ne vairāk kā 100. Roberta Koha institūts arī iesaka lietot COVID-19 dezinfekcijas līdzekļus ar ierobežotu virucību iedarbību.

Visi pieejamie produkti, kas ir attiecīgi marķēti, sniedz nepieciešamo efektivitāti. Fakts, ka aktīvo sastāvdaļu formulējumi un maisījumi var būt ļoti atšķirīgi, kā arī saturēt dažādas aktīvo vielu sastāvdaļas koncentrācijas, nemaina iedarbības efektivitāti. Tomēr, ja tiek izmantoti tīri aktīvo sastāvdaļu šķīdumi, ir noteiktas konkrētas koncentrācijas. Tas uzrādīts pārskatā, kurā novērtēti 22 pētījumi. Šajos pētījumos galvenokārt tika izmantotas tīras aktīvās sastāvdaļas ūdens šķīdumā un tirgū netirgojami produkti. Neviens no pētījumos pārbaudītajiem spirtiem nebija ar zemu vai vidēju aktīvās vielas saturu, kas nozīmē, ka nevar izteikt apgalvojumu par to efektivitāti pret Korona vīrusu.

Paturot to prātā, Vācijas pētījumu grupa secināja, ka lietojot tīru aktīvo sastāvdaļu šķīdumu, Korona vīrusa iznīcināšanai jāizmanto šadas koncentrācijas: etanols 62 - 71%, ūdeņraža peroksīds 0,5% vai nātrija hipohlorīts 0,1%. Pētījumi pierādīja, ka citi līdzekļi, piemēram 0,05% - 0,2% benzalkonija hlorīds vai 0,02% hlorheksadīna diglukonāts bija mazāk efektīvi.

Secinājumi:

pētījumu pārskats neļauj izdarīt secinājumus par tirgū esošajiem produktiem: tirgū nopērkamiem dezinfekcijas līdzekļiem bieži ir daudz sarežģītāki formulējumi nekā tīri aktīvo sastāvdaļu šķīdumi ūdenī un tie ir optimizēti individuāliem lietošanas apstākļiem. Piemēram, dažos preperātos var būt arī neliels benzalkonija hlorīda daudzums, un tomēr produkts joprojām ir efektīvs. Tāpēc pret SARS-CoV-2 iedarbīgu līdzekli padara nevis noteiktas aktīvas vielas saturs sastāvā, bet drīzāk pierādījumi par ierobežotu virucīdo iedarbību, kas dokumentēti ar pašreizējām testēšanas metodēm un standartiem.


Avots:

https://coronavirus.schumacher-online.com/en

Roberta Koha institūta ieteikumi dezinfekcijas līdzekļu izvēlei.

{% if config_social_follow_bar_script_hash %} {% endif %}