COVID-19 pacientiem ir paaugstināts baktēriju sekundāro infekciju risks. Tās izraisītāji var būt mutes dobuma baktērijas, kas uzkrājas mutes dobumā, un var izplatīties no turienes uz citām ķermeņa zonām un izraisīt infekciju. Īpaši neaizsargāti ir gados vecāki cilvēki. Lai no tā izvairītos, ir svarīgi ievērot rūpīgu mutes dobuma higiēnu.
Vīrusu elpceļu infekcijas padara pacientus uzņēmīgākus pret baktēriju sekundārām infkecijām. (1) Sekundārās infekcijas savukārt palielina slimības smagumu un mirstību. Ķīniešu pētījums parāda, ka Korona vīrusa pandēmijas laikā 50% mirušo COVID-19 pacientu vienlaikus bija arī sekundārās bakteriālas infekcijas. (2) Citā Ķīniešu pētījumā tika identificētas gan baktēriju, gan sēnīšu infekcijas. (3)
Perorālās baktērijas kā sekundāro infekciju ierosinātāji.
COVID-19 pacientiem sekundāro infekciju attīstību veicina perorālās baktērijas, kas izplatās visā ķermenī. Pacientu ar SARS-CoV-2 ģenētiskā materiāla analīze parādīja augstas kariogēno un periodonta patogēno baktēriju vērtības. Tas apstiprina uzskatu, ka pastāv saikne starp perorālo mikrobiomu un COVID-19 komplikācijām. (4)
Turklāt ir pierādījumi, ka periodonta patogēnās baktērijas ir iesaistītas elpceļu slimību sākšana un attīstībā, kas saistītas ar COVID-19. Šīs baktērijas ir saistītas ar hroniskām iekaisuma sistemātiskām slimībām, ieskaitot 2. tipa cukura diabētu, hipertensiju un sirds un asinsvadu slimībām. Tādēļ šīs slimības bieži ir blakus slimības, kas palielina smagu komplikāciju un nāves risku COVID-19 gadījumos. (4)
Mutes dobuma higiēna ir īpaši svarīga gados vecākiem cilvēkiem.
Turpretī citi pētījumi pierāda, ka klīniskie rezultāti ievērojami uzlabojas un mirstība samazinās pacientiem, kuri cieš no pneimonijas, ieviešot uzlabotu mutes dobuma higiēnu. (5) Tiek uzskatīts, ka, pateicoties uzlabotai mutes dobuma higiēnai, viens no desmit ar pneimoniju saistītiem nāves gadījumiem vecāka gadagājuma cilvēku pansionātos, kuru vecums ir 65 gadi un vecāki, varētu nebūt letāls. (6)
Secinājumi: augstāk minētais norāda uz to, cik svarīga infekciju profilaksei ir rūpīga mutes dobuma higiēna. Laba mutes dobuma higiēna ir īpaši būtiska gados vecākiem pacientiem un aprūpes iestāžu iemītniekiem, lai samazinātu baktērijas mutes dobumā un novērstu mutes dobuma baktēriju izplatīšanos citās ķermeņa daļās.
Avoti:
Hygiene management // Oral hygiene
1. Cox M J et al. Co-infections: potentially lethal and unexplored in COVID-19, Coorespondence.
www.thelancet.com/microbe Vol1 May 2020
2. Zhou F. et al. Clinical course and risk factors for mortality of adult inpatients with COVID-19 in Wuhan, China: a retrospective cohort study. Lancet 2020: 1054-62.
3. Chen N et al. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. Lancet 2020; 395: 507-13.
4. Patel J / Sampson V The role of oral bacteria in COVID 19, Correspondence. www.thelancet.com/microbe Vol 1 July 2020.
5. Manger D et al. Evidence summary: the relationship between oral health and pulmonary disease. Br Dent J 2017; 222: 527-33.
6. Sjogrem P et al. A systematic review of the preventive effect of oral hygiene on pneumonia and respiratory tract infection in elderly people in hospitals and nursing homes: effect estimates and methodological quality of randomized controlled trials. J Am Geriatr Soc 2008; 56: 2124-30.